PKS Cargo
B2B
strzałka
7 lutego 2024

Agent celny: kim jest i jakie posiada uprawnienia?
AGENT CELNY: kim jest i jakie posiada uprawnienia?


W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się roli oraz uprawnieniom agenta celnego. Agenci to kluczowi specjaliści w procesie odpraw celnych. Jednym z ich zadań jest zapewnienie prawidłowego przepływu towarów między krajami oraz reprezentacja interesów przedsiębiorców przed organami celno-skarbowymi.

Kim jest agent celny?

Agent celny to profesjonalista z ramienia agencji celnej, który zapewnia zgodność działań z przepisami, a ponadto dba o interesy klientów w procedurach celnych. Specjalista ten reprezentuje podmioty gospodarcze w kontaktach z organami celnymi i podatkowymi w kwestiach związanych m.in. z importem lub eksportem.

Kto może zostać agentem celnym?

Przede wszystkim, aby móc wykonywać zawód agenta celnego, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Według przepisów, osoba chcąca zostać agentem celnym musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz odpowiednie kwalifikacje lub doświadczenie. Należy podkreślić, że może to być dyplom ukończenia studiów wyższych związanych z naukami ekonomicznymi i prawem. Warto również zauważyć, że gdy posiada się ugruntowane doświadczenie to wystarczy świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, albo minimum 3-letnie doświadczenie w sprawach celnych.

Jak można zostać agentem celnym?

Osoba zainteresowana pracą jako agent celny musi wystąpić z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych do odpowiedniego organu administracyjnego. W Polsce właściwy organ to Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Innymi słowy, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, osoba ta może oficjalnie rozpocząć pracę w tej roli.

Jakie czynności wykonuje agent celny na co dzień?

Podczas codziennej pracy agent celny wykonuje szereg kluczowych czynności mających na celu zapewnienie prawidłowego przeprowadzenia procedur celnych. Obejmuje to m.in. zgłaszanie towarów do procedur celnych i przygotowywanie zgłoszeń celnych. Wśród zadań można wyróżnić także: sporządzanie dokumentacji w systemie INTRASTAT, reprezentowanie klientów przed urzędem celnym i kontrolę przewożonego towaru. Dlatego niech nie dziwi lawina pytań dotyczących zgłaszanych towarów. Ich kraj pochodzenia, sposób pakowania i docelowego zastosowania to bardzo istotne informacje. W konsekwencji agent celny musi wiedzieć dosłownie wszystko, aby dokumentacja została sporządzona z najwyższą rzetelnością.

Najważniejsze obowiązki agenta celnego:

  1. Agent celny odpowiedzialny jest za przygotowanie dokumentów celnych i złożenie deklaracji celnej w imieniu klienta lub firmy, która zajmuje się importem/exportem towarów. Należy podkreślić, że wiąże się to z doskonałą znajomością procedur celnych i aktualnych zmian w przepisach prawnych.
  2. Ponadto, taka osoba musi poprawnie sklasyfikować towary zgodnie z taryfą celną (stąd te szczegółowe pytania z naszej strony), aby poprawnie określić stawki celne, odpowiednią wartość podatków i opłat.
  3. Każdy ze specjalistów pracuje z klientami, informuje ich o zmianach w przepisach prawnych, pomaga w uzyskaniu niezbędnych dokumentów oraz odpowiada na pytania związane z procedurami celno-skarbowymi.
  4. Nie tylko doskonalenie zawodowe ze względu na zmieniające się przepisy, ale również przestrzeganie etyki i zasad, dbając o rzetelność i poufność w swoich działaniach.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

W PKS International CARGO S.A. pracuje niemal 150 agentów celnych z szerokim doświadczeniem w procedurach celnych, działając na rynku ponad 25 lat. Dzięki naszym specjalistom możesz mieć pewność, że Twoje sprawy celne zostaną załatwione profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo działamy w obszarze spedycji, transportu i logistyki, przez co możemy oferować naszym klientom kompleksowość usług.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w sprawach celnych, skorzystaj z usług naszej agencji celnej. Nasz zespół doświadczonych agentów celnych stoi do Twojej dyspozycji, zapewniając kompleksową obsługę i wsparcie na najwyższym poziomie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie usług agencji celnej? Skontaktuj się z nami już dziś!

Informacje podane w tekście są aktualne na dzień 07.02.2024r.

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp