PKS Cargo
B2B
strzałka
2 lutego 2024

MAGAZYN CZASOWEGO SKŁADOWANIA: Optymalne rozwiązanie dla importu

MAGAZYN CZASOWEGO SKŁADOWANIA

Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu, w którym omówimy korzyści wynikające z wykorzystania magazynu czasowego składowania, doskonałego rozwiązania dla importerów. Skupmy się na kluczowej kwestii, czyli roli tej procedury w procesie importu. Ponadto w związku z coraz częstszymi zapytaniami naszych klientów w tym temacie, postanowiliśmy w jednym miejscu wyjaśnić kluczowe kwestie.

Czym jest magazyn czasowego składowania?

MCS to pojęcie zyskujące na coraz większej popularności w branży TSL, niemniej jednak to przede wszystkim strategia, która znacznie ułatwia proces importu. Głównym celem jest przechowywanie towarów pod nadzorem celno-skarbowym, umożliwiając importerom uniknięcie bariery związanej z koniecznością natychmiastowego zgłoszenia celnego.

Zasady działania magazynu czasowego składowania:

  1. MCS umożliwia przechowywanie towarów na okres nie dłuższy niż 90 dni. W tym czasie należy dopełnić wszelkie formalności celne i zgłosić towar do odprawy celnej albo przenieść towar do składu celnego.
  2. Aby towar mógł zostać umieszczony w magazynie, należy zgłosić go na podstawie DSK (deklaracji czasowego składowania).
  3. W wyjątkowych sytuacjach można zastąpić deklarację DSK innymi dokumentami, tj. manifest ładunkowy, deklaracja skrócona lub inne dokumenty przewozowe.
  4. Podczas przechowywania towarów w magazynie, właściciel może mieć do nich dostęp, niemniej jednak nie może dokonywać żadnych zmian. Dotyczy to wyglądu towaru, jego właściwości i opakowania.

Różnica pomiędzy magazynem czasowego składowania a składem celnym

Skład celny to miejsce przechowywania towarów z krajów spoza UE, pozwalające na odroczenie opłat celno-podatkowych. W przeciwieństwie do MCS, tutaj towary mogą być przechowywane bez ograniczeń czasowych. Natomiast MCS wykorzystywany jest, gdy importer nie może natychmiast zgłosić celnie importowanego towaru. Maksymalny okres to 90 dni, a brak zgłoszenia kończy się przeniesieniem towaru do składu celnego.

Podsumowując magazyn czasowego składowania to niezastąpione narzędzie dla importerów, umożliwiające elastyczne zarządzanie towarem, gdy konieczne jest poczekanie na skuteczne przeprowadzenie procedur celnego zgłoszenia. Niewątpliwie dla pełnej ochrony interesów importera, warto rozważyć wykorzystanie tej strategii przy imporcie spoza Unii Europejskiej. 

MAGAZYN CZASOWEGO SKŁADOWANIA

Dlaczego PKS International CARGO S.A.?

✔️ Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dzięki czemu oferujemy optymalne rozwiązania celne, transportowe, spedycyjne i logistyczne.

✔️ Niezliczona liczba odpraw i transportów sprawia, że ciągle doskonalimy swoje usługi i podnosimy jakość obsługi klientów.

✔️ Dbamy o przyjazne i partnerskie relacje z naszymi klientami, stawiamy na sprawną i kompleksową realizację powierzonych nam zadań.

✔️ Dzięki wysokim gwarancjom celnym zapewniamy zabezpieczenie długu celno-podatkowego w procedurach importu oraz tranzytu towarów przewożonych drogą lądową, kolejową, morską oraz lotniczą.

Dominika Akielaszek | 02-02-2024

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

MAGAZYN CZASOWEGO SKŁADOWANIA W SOKÓŁCE

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYMI AGENTAMI CELNYMI I POZNAJ SZCZEGÓŁY!