PKS Cargo
B2B
strzałka
28 lutego 2024

Numer EORI – wszystko, co musisz wiedzieć
NUMER EORI:WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ


W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące numeru EORI – istotnego elementu w transgranicznym handlu. Dowiesz się, czym jest ten numer, jak się go uzyskuje oraz dla kogo jest niezbędny. Co więcej, nie zapomnimy także o wymaganych dokumentach i naszych agencjach celnych, które są gotowe służyć pomocą.

Czym jest numer EORI?

Numer EORI (ang. Economic Operators Registration and Identification) to unikalny identyfikator wykorzystywany w Unii Europejskiej do identyfikacji podmiotów uczestniczących w transakcjach celnych. Jest to kluczowy element dla przedsiębiorców prowadzących handel z państwami spoza UE.

Jak się go uzyskuje?

Proces uzyskania EORI jest stosunkowo prosty. Przedsiębiorca składa odpowiedni wniosek do właściwego organu celnego kraju, w którym prowadzi działalność gospodarczą. W Polsce numer EORI składa się z liter PL, numeru NIP-u przedsiębiorcy oraz ciągu do 17 znaków (w tym pięć zer).

Dla kogo jest potrzebny i do czego służy?

EORI jest niezbędny dla podmiotów prowadzących handel z krajami spoza Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że bez tego numeru niemożliwe jest dokonanie formalności celnych na obszarze UE. Oznacza to, że każdy, kto planuje międzynarodowy handel, musi uzyskać ten numer.

Jak wygląda numer EORI?

Numer ewidencyjny wymagany w obrocie towarów z krajami z poza terenów unijnych. Jeden przedsiębiorca może mieć jeden numer na terenie Unii Europejskiej np. w Polsce taki numer składa się z liter PL, numeru NIP-u oraz ciągu do 17 znaków (pięć zer). Warto zaznaczyć, że numer nadawany jest na wniosek przedsiębiorcy, a jego brak będzie skutkować brakiem możliwości wykonania formalności celnych na obszarze celnym UE.

Wymagane dokumenty

Aby uzyskać numer EORI, przedsiębiorca musi złożyć odpowiedni wniosek, dołączając do niego kilka niezbędnych dokumentów, takich jak:

  • 1. Upoważnienie w oryginale opatrzone podpisem oficjalnego reprezentanta firmy.
  • 2. Opłata skarbowa.
  • 3. Dokumenty rejestrowe firmy.

PKS International CARGO S.A. – kompleksowa obsługa celna 

Nasza firma, będąca liderem w branży celnej, oferuje kompleksową obsługę w zakresie numeru EORI. Ponadto nasze agencje celne na kluczowych przejściach towarowych są do Twojej dyspozycji 24h / 7 dni w tygodniu, aby uczynić proces jeszcze prostszym i bardziej efektywnym. 

Poniżej przedstawiamy listę agencji celnych PKS International CARGO S.A., gotowych do udzielenia profesjonalnej pomocy: Biała Podlaska, Białystok, Chyżne, Dorohusk, Hrebenne, Hrubieszów, Konin, Kuźnica, Opole, Przemyśl, Siemianówka, Suwałki, Żarska Wieś.