PKS Cargo
B2B
strzałka
2 lutego 2024

Uszlachetnianie towaru: co warto wiedzieć?

Uszlachetnianie towarów: co warto wiedzieć?

W świecie handlu międzynarodowego, kluczowe jest posiadanie znajomości skomplikowanych procedur celnych. Dziś skupimy się na jednej z nich – uszlachetnianiu towaru. To zagadnienie może stanowić kluczowe narzędzie dla przedsiębiorców, otwierające drzwi do oszczędności i skutecznego zarządzania obrotem towarowym. Rozkładając to na czynniki pierwsze, w naszym artykule omówimy zarówno uszlachetnianie czynne, jak i bierne.

Czym jest uszlachetnianie towarów?

Uszlachetnianie towarów to specjalna procedura odprawy celnej. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość czasowego przywożenia lub wywożenia towarów na i z obszaru celnego Unii Europejskiej, poddając je różnorodnym procesom przetwarzania, takim jak naprawa, obróbka czy montaż. Główną cechą jest zwolnienie z należności celnych przywozowych, częściowe lub całkowite.

Uszlachetnianie czynne: to rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie towarów z krajów trzecich do produkcji bez konieczności uiszczania wysokich należności celno-podatkowych. W praktyce oznacza to, że importowane surowce mogą być przetwarzane na terenie Unii Europejskiej, co dodatkowo wpływa na konkurencyjność, jak i jakość końcowych produktów.

Uszlachetnianie bierne: w przeciwnym kierunku, towar unijny jest wywożony do kraju trzeciego w celu przerobu, a następnie produkty gotowe są sprowadzane z powrotem na teren UE. W tym przypadku, należności celne naliczane są jedynie od kosztów przerobu, co sprawia, że są one znacznie niższe niż przy standardowym imporcie.

BLOG1

Jak działa ta procedura?

Reasumując, istotą uszlachetniania czynnego jest fakt, że przedsiębiorca musi uzyskać pozwolenie od organów celno-skarbowych. Dzięki temu otwieramy sobie drogę do korzystania z procedur specjalnych. Importowane towary mogą być następnie poddane przetwarzaniu bez konieczności uiszczania wysokich opłat. Przetwarzanie importowanych towarów może być następnie przeprowadzane bez konieczności uiszczania wysokich opłat. W przypadku biernego uszlachetniania, procedura przebiega podobnie, z wyjątkiem tego, że towar unijny jest wywożony do przerobu.

Uszlachetnianie towarów staje się zatem nie tylko specjalną procedurą celną, ale także strategią, która pozwala na efektywne osiąganie celów. 

Zdobądź przewagę konkurencyjną – dowiedz się, jak nasi specjaliści mogą Ci w tym pomóc! Skontaktuj się z naszym zespołem już dziś.

Dominika Akielaszek | 02-02-2024

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROCEDURACH SPECJALNYCH

SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYMI SPECJALISTAMI JUŻ TERAZ!