PKS Cargo
B2B
strzałka

Uszlachetnienie bierne i czynne

USZLACHETNIENIE BIERNE

Jest to jedna z procedur celnych pozwalająca na czasowy wywóz towarów unijnych poza obszar celny Unii Europejskiej w celu poddania ich procesom przetwarzania, czyli naprawy, obróbki, montażu. Zaś przy przywozie gotowych produktów na obszar celny UE można skorzystać z całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych przywozowych.

Agencja celna

USZLACHETNIENIE CZYNNE

Procedura uszlachetnienia czynnego stosowana podczas przywozu czasowego towarów nieunijnych na obszar Unii Europejskiej w celu poddania ich procesom przetworzenia np. montażu, obróbki, naprawy. Do skorzystania z procedury uszlachetniania czynnego upoważnia odpowiednie pozwolenie.

Agencje celne PKS International CARGO S.A. świadczące powyższe usługi:
Chyżne, Cieszyn, Gdynia, Hrebenne, Konin, Medyka, Opole, Przemyśl.

Uszlachetnianie bierne i czynne to procesy zaliczane do procedur specjalnych. Dzięki nim można poddawać towary wywożone lub przywożone na teren Unii Europejskiej przetwarzaniu, w tym naprawie, obróbce oraz montażu.

Uszlachetnianie – na czym polega i jak je rozumieć?

Procedura uszlachetniania biernego ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorca chce przetwarzać czasowo swoje towary poza obszarem Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że oclenie nakładane przy ponownym sprowadzeniu wyrobów, może zostać tylko nałożone za usługi, które wykonano za granicą. Mówiąc wprost – uszlachetnienie bierne pozwala częściowo lub całkowicie zwolnić się z należności celnych, które wynikają z przywozu towaru.

Uszlachetnienie czynne dotyczy towarów, które są sprowadzane z zewnątrz i przetwarzane na terenie Unii Europejskiej. Naturalnie sprowadzany towar może być też przetwarzany wielokrotnie. Dzięki temu możemy uniknąć zapłaty należności celnych przywozowych.

Uszlachetnianie czynne i bierne – niezbędne kroki

Czynne i bierne uszlachetnianie towaru wymaga złożenia wniosku do urzędu celno-skarbowego, koniecznie przed przywozem lub wywozem towaru. Można go złożyć w wersji papierowej lub drogą elektroniczną. Wniosek można złożyć na podstawie zgłoszenia celnego. Jeśli zgodnie z obowiązującym prawem jest to niemożliwe, wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które poświadczają zasadność podania odpowiedniego kodu warunków ekonomicznych lub spełnienia warunków ekonomicznych, a także informacje, czy dany towar jest – zgodnie z ustawą o odpadach – traktowany jako odpad.

Procedura uszlachetniania czynnego oraz biernego wymaga wkładu finansowego lub zobowiązania, którego wysokość określa urząd.

W jaki sposób możemy Państwu pomóc?

Jesteśmy podmiotem wspierającym naszych klientów w przypadku kontroli celnych. Dzięki temu przejście przez wszystkie niezbędne procedury prawne obowiązujące dla ładunków eksportowanych, importowanych i tranzytowych będzie dla Państwa znacznie łatwiejsze. Znamy obowiązujące przepisy celno-skarbowe, w związku z czym możemy udzielić kompleksowego wsparcia na rzecz podmiotów transferujących towary do Unii lub poza jej granice.

Mamy ogromną wiedzę w zakresie specjalizacji celno-skarbowej. Procedura uszlachetniania towaru jest bardzo złożona, a my możemy udzielić w tej materii stosownego wsparcia merytorycznego również w formie realizowanych usług na rzecz Państwa przedsiębiorstw.

 

Dowiedz się więcej…