PKS Cargo
B2B
strzałka
4 kwietnia 2024

Czym jest ISZTAR i do czego służy
CZYM JEST ISZTAR I DO CZEGO SŁUŻY?


W dzisiejszym globalnym świecie handlu i biznesu, importerzy często stykają się z wieloma formalnościami i procedurami związanymi z importem towarów. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest ustalanie stawek opłat celnych, które mogą mieć istotny wpływ na koszty i efektywność działalności importowej. W takiej sytuacji nieocenioną pomocą może być Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, znany również jako ISZTAR.

Co to jest ISZTAR?

ISZTAR to przeglądarka internetowa, która umożliwia importerom dostęp do szerokiej gamy informacji związanych z taryfami celnych, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. System ten integruje dane z systemu TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich), co ułatwia użytkownikom szybkie uzyskanie potrzebnych informacji.

Jak działa ten system?

1. Przeglądanie taryfy celnej. ISZTAR umożliwia przeglądanie taryf celnych dla różnych grup towarowych. Dzięki temu importerzy mogą szybko znaleźć informacje dotyczące stawek celnych, podstaw prawnych, kontyngentów towarowych oraz innych danych związanych z importem i eksportem.

2. Wyszukiwanie produktów. System pozwala na wyszukiwanie konkretnych produktów za pomocą różnych kryteriów, takich jak kod nomenklatury, opis produktu czy kraj pochodzenia. Dzięki temu importerzy mogą szybko znaleźć potrzebne informacje dotyczące taryf celnych dla swoich towarów.

3. Manipulacja danymi i kursami walut. ISZTAR umożliwia manipulację danymi, co może być przydatne przy określaniu zaległych rozliczeń. Ponadto, użytkownicy mogą sprawdzać kursy przeliczeniowe walut, co pozwala na dokładne określenie kosztów importu.

Dlaczego warto korzystać z ISZTAR?

– Ułatwia proces importu: dzięki niemu importerzy mogą szybko i łatwo uzyskać potrzebne informacje dotyczące stawek celnych i innych opłat związanych z importem towarów. Jest to nieoceniona pomoc, która oszczędza czas i redukuje ryzyko błędów.

– Zapewnia aktualne informacje: system jest regularnie aktualizowany, co oznacza, że użytkownicy mają dostęp do najnowszych danych. Dzięki temu można uniknąć błędów związanych z nieaktualnymi informacjami.

Jest łatwy w obsłudze: system jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, co ułatwia korzystanie nawet osobom niezorientowanym w temacie. Jest to szczególnie ważne dla mniejszych firm, które nie mają własnego działu celno-skarbowego.

Reasumując, Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR) to nieocenione narzędzie dla importerów, które umożliwia szybkie i łatwe uzyskanie potrzebnych informacji. Dzięki niemu importerzy mogą skutecznie zarządzać swoimi procesami importowymi i unikać niepotrzebnych opóźnień i kosztów.

Przeczytaj również: