PKS Cargo
B2B
strzałka
25 maja 2024

Odprawa celna eksportowa krok po kroku – wszystko co musisz o niej wiedzieć


Odprawa celna ekspotowa - krok po kroku
Odprawa celna eksportowa możliwa jest po dokonaniu niezbędnych formalności celnych. Cały proces może być przeprowadzony przez agencję celną, jednak eksporter zawsze jest odpowiedzialny za dostarczenie wymaganych dokumentów. Co musisz wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Czym jest dokładnie odprawa celna eksportowa?

Eksport to wyprowadzanie towarów poza obszar celny Unii Europejskiej Jest on możliwy po dokonaniu formalności celnych. Formalności te są inicjowane złożeniem zgłoszenia celnego przez Agencję Celną / Eksportera do procedury wywozu lub zgłoszenia do powrotnego wywozu (w przypadku towarów nieunijnych). Urząd celno–skarbowy przyjmuje zgłoszenie celne i po kontroli zwalnia towary do procedury wywozu.

W organizacji odprawy i w przygotowaniu dokumentów, eksportera mogą wspierać agencje celne. Celem odprawy celnej jest kontrola towarów wyprowadzanych z terytorium UE pod kątem zgodności z przepisami celnymi, podatkowymi i innymi regulacjami. Obejmuje to zwalczanie nielegalnego przemytu, ochronę interesów gospodarczych, zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwa narodowego.

Odprawę celną można także podzielić przy uwzględnieniu stopnia dokładności tego procesu. Mówimy wtedy o:

odprawie uproszczonej — to procedura przyśpieszona, usprawniająca dokonywane czynności. Korzystają z niej firmy uznane przez agencje celne za godne zaufania oraz odprawiające przesyłki niereglamentowane,
odprawie standardowej — obejmuje wszelkie procedury wchodzące w skład odprawy celnej, w tym okazanie zestawu wymaganych dokumentów i towarów.

Odprawa celna powinna odbywać się w urzędzie celno-skarbowym ze względu na właściwość miejscową firmy eksportera lub w urzędzie celno – skarbowym ze względu na miejsce załadunku towaru. Niekiedy może być też przeprowadzona w magazynie przewoźnika, na jednorazowym pozwoleniu UCS.

Jak wygląda odprawa celna eksportowa? – krok po kroku

Aby przygotować się do przebiegu odprawy celnej, warto znać jej poszczególne etapy. Będzie ona mogła być wtedy przeprowadzona sprawnie i bezproblemowo. Odprawa celna obejmuje:

• przygotowanie dokumentów — należy zwrócić uwagę na to, aby niezbędne dokumenty były prawidłowo uzupełnione,
• złożenie deklaracji celnej — musi uwzględniać najważniejsze informacje dotyczące przewożonego ładunku,
• kontrola celno-skarbowa — organ zweryfikuje kompletność i prawidłowość przedstawionych danych,
• zwolnienie towaru — na sam koniec następuje zezwolenie na wywóz ładunku.

Wcześniejsze przygotowanie się do tej procedury, da Ci szanse na sprawne jej przejście i terminowy oraz w pełni legalny transport.

Jakie dokumenty są potrzebne do eksportowej odprawy celnej?

Pamiętaj, że import oraz eksport towarów wiąże się z koniecznością przedstawienia szeregu dokumentów. Do tych najważniejszych można zaliczyć: fakturę handlową, fakturę pro-forma, list przewozowy, listę towarową, specyfikację towarów, zezwolenie na import czy eksport, informacje dotyczące miejsca pochodzenia oraz sposób przeznaczenia towaru,
Czasem niezbędne jest również dostarczenie innych dokumentów jak np. certyfikat producenta, świadectwo CITES, dokument B/L, dokument przewozowy AWB czy list przewozowy CIM/SMGS.

Ile czasu może trwać odprawa celna?

Ile trwa odprawa celna? Niestety, nie można udzielić na to pytanie jednej, konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Na czas trwania całej procedury wpływa między innymi: ilość i rodzaj towaru, kompletność i prawidłowość dokumentacji, kraj pochodzenia towaru, a także procedury i polityki danego urzędu celnego. Przybliżony, średni czas wykonania odprawy celnej wynosi kilka godzin. Zdarzają się jednak przypadki, że towar spędza w urzędzie celnym nawet kilka tygodni.

Podsumowując, eksportowa odprawa celna to zestaw czynności, które pozwalają na to, aby urząd celno-skarbowy zaakceptował wywóz towarów do kraju, do którego planowany ich eksport. Produkty muszą zostać odprawione przed urząd celny, przed dostarczeniem ich do klienta. W ten sposób odebranie towarów w nowym kraju oznacza ich w pełni legalne wprowadzenie na rynek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH USŁUGACH!

Skontaktuj się z nami już dziś i porozmawiajmy o potrzebach Twojego biznesu!