Słownik agencji celnej: poznaj kluczowe pojęcia
SŁOWNIK BRANŻY TSL
CZ. 1 SŁOWNIK AGENCJI CELNEJ
Witamy na naszym blogu! Dzisiaj rozpoczynamy niezwykłą podróż przez gąszcz terminologii związanej z agencją celna oraz szeroko pojętym sektorem transportu, spedycji i logistyki (TSL). W ramach projektu „Słownik branży TSL” zapraszamy Was do zgłębienia tajników terminologii celnej, ponieważ ich znajomość jest niezbędna dla każdego, kto uczestniczy w międzynarodowym handlu. Od AEO po zgłoszenie celne, analizować będziemy kluczowe pojęcia, z którymi spotykacie się na co dzień w swojej działalności biznesowej. Gotowi na pełne zanurzenie w świat procedur celnych i logistycznych? Zapraszamy do lektury, a przede wszystkim do korzystania z naszego słownika agencji celnej
A
AEO: Authorised Economic Operator – upoważniony przedsiębiorca.
AGREX: pozwolenie eksportowe dla towarów rolno-spożywczych, wydawane na wniosek strony przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego.
C
CŁO: (podatek celny) to rodzaj opłaty nakładanej przez państwo na towary w związku z ich wywozem (cło eksportowe) i przywozem (cło importowe) dokonywanym przez jego granice, a także ich tranzytem (cło tranzytowe) przez jego obszar.
CVED: Wspólnotowe Świadectwo Weterynaryjne dla wwozu i przewozu.
D
DŁUG CELNY: Zobowiązanie do uiszczenia należności celnych przywozowych (dług celny w przywozie) lub należności celnych wywozowych (dług celny w wywozie) wynikające z mocy prawa odnoszące się do towarów.
DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Procedura stosowana w przypadku przywozu towarów nieunijnych na obszar celny Unii Europejskiej. Zastosowanie tej procedury nadaje towarowi nieunijnemu status towaru unijnego. Dodatkowo, należy spełnić pozostałe formalności oraz uiścić prawnie wymagane opłaty, w tym opłaty celne.
DOZÓR CELNY: Działania prowadzone przez organy celne w celu zapewnienia przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów mających zastosowanie do towarów znajdujących się pod dozorem celnym.
E
EAD: Wywozowy Dokument Towarzyszący (dokument zaopatrzony w kod kreskowy).
EORI: numer ewidencyjny wymagany w obrocie towarów z krajami z poza terenów unijnych. Jeden przedsiębiorca może mieć jeden numer EORI na terenie Unii Europejskiej np. w Polsce taki numer składa się z liter PL, numeru NIP-u oraz ciągu do 17 znaków (pięć zer).
I
IMPORT: kluczowy element handlu międzynarodowego. Umożliwia dostęp do różnorodnych produktów, surowców lub usług niedostępnych lub ograniczonych na rynku krajowym. Ponadto firmy korzystają z importu, aby zaspokoić zapotrzebowanie na produkty spoza kraju lub uzyskać korzyści konkurencyjne. Korzyści płynące z importu to niższe koszty produkcji lub uniknięcie ograniczeń lokalnych. Ponadto import wiąże się z procedurami celnymi, podatkowymi i logistycznymi, które przedsiębiorstwa działające w sektorze TSL muszą zrozumieć i przestrzegać.
INTRASTAT: system gromadzenia danych stosowany do dostarczania informacji statystycznych dotyczących wywozów i przywozów towarów w ramach Unii Europejskiej, które nie są przedmiotem zgłoszenia celnego.
ISZTAR 4: przeglądarka systemu ISZTAR4 dostarcza informacji o obowiązujących środkach taryfowych (m.in. nomenklatura, stawki celne) i pozataryfowych (środki polityki handlowej, takie jak środki dozoru lub ochrony, ograniczenia ilościowe, kontyngenty, plafony, jak również zakazy przywozu lub wywozu), oraz o podatkach (VAT i akcyza).
K
KARNET TIR: dokument spełniający dwie funkcje: gwarancyjną i celną. Ułatwia przewóz towarów w tranzycie i eksportowych pod zamknięciem celnym przez terytorium wielu krajów bez konieczności zabezpieczenia należności. Warto podkreślić, że karnet ten „otwierany” jest podczas odprawy celnej, a „zamykany” w kraju docelowym podczas odprawy importowej. Wypisanie karnetu TIR klient może zlecić agencji celnej. Dodatkowo karnet TIR musi być zgłoszony do systemu NCTS – czym zajmują się również nasi agenci celni.
KONTROLA CELNA: określone czynności wykonywane przez organy celne w celu zapewnienia zgodności z przepisami prawa celnego oraz innymi przepisami regulującymi wprowadzanie, wyprowadzanie, tranzyt, przemieszczanie, składowanie i końcowe przeznaczenie towarów przemieszczanych między obszarem celnym a terytoriami spoza tego obszaru.
M
MAGAZYN CZASOWEGO SKŁADOWANIA: umożliwia przechowywanie towarów na okres nie dłuższy niż 90 dni. Co ważne, w tym czasie należy dopełnić wszelkie formalności celne i zgłosić towar do odprawy celnej albo przenieść towar do składu celnego.
MRN: numer zgłoszenia nadawany przez informatyczne systemy celne służące do obsługi zgłoszeń celnych we wszystkich procedurach celnych.
MRX: numer ewidencji manifestów eksportowych.
N
NCTS: Nowy Skomputeryzowany System Tranzytu, wspólny dla wszystkich krajów UE system informatyczny obsługujący operacje tranzytowe, oraz zabezpieczenia w procedurze tranzytu.
P
PROCEDURA CELNA: jedno z możliwych przeznaczeń celnych. Należy zaznaczyć, że rozróżnia się następujące procedury: dopuszczenie do obrotu, wywóz, procedury specjalne (składowanie celne, uszlachetnianie czynne, „end use”, odprawę czasową, uszlachetnianie bierne).
PROCEDURA UPROSZCZONA: pozwala na stosowanie ułatwień w czynnościach związanych z procedurami celnymi. Proces odprawy celnej staje się znacznie prostszy i mniej skomplikowany, dzięki czemu importer lub eksporter zyskuje na czasie, a tym samym ogranicza koszty związane z postojami. Dodatkowo zastosowanie procedury uproszczonej daje możliwość przeprowadzenia odprawy celnej bez konieczności pojawienia się fizycznie towaru w urzędzie celnym. Przede wszystkim istotny jest fakt, że odprawa celna odbywa się na miejscu uznanym, które może być ustanowione nawet na terenie klienta.
PUESC: Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, poprzez którą można komunikować się ze służbą celno-skarbową w coraz szerszym zakresie usług (EORI, AEO, rejestracja upoważnień w SZPROT itp.).
R
ROZLICZENIE PODATKU VAT ZGODNIE Z ART. 33A: Artykuł 33a daje możliwość bezgotówkowego rozliczenia VAT-u. VAT należny z tytułu importu towarów rozliczany jest bezpośrednio w części deklaracji pliku JPK-VAT. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności zamrażania środków na poczet zobowiązań podatkowych.
S
SKŁAD CELNY: rodzaj magazynu będącego pod dozorem celnym. Składy celne przeznaczone są do przechowywania towarów nieunijnych bez konieczności opłacenia należności do momentu dopuszczenia do obrotu. Dlatego też procedura składu celnego ma zastosowanie w sytuacji, gdy towar nieunijny wymaga dostosowania do wymogów wspólnoty np. naniesienia znaku CE, etykiet z tłumaczeniem lub inne czynności spełniające wymagania prawne. Warto podkreślić, że zaletą magazynowania towaru w składzie celnym jest możliwość sukcesywnego wyprowadzania towaru i wprowadzania go do obrotu bez konieczności uiszczania opłat za cały magazynowany towar, a jedynie od wyprowadzonej ilości.
SPECJALNE PROCEDURY CELNE: pojęcie odnosi się do następujących procedur: składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną, odprawy czasowej i uszlachetniania biernego. Należy zaznaczyć, że procedury gospodarcze (poza procedurą uszlachetniania biernego) odnoszą się wyłącznie do towarów niewspólnotowych, które zostały zdefiniowane w art. 4 ust. 8 WKC. W efekcie przedmiotem procedury uszlachetniania biernego mogą być tylko towary posiadające status celny towarów wspólnotowych. Przede wszystkim są to procedury na które jest wymagane pozwolenie naczelnika urzędu celnego.
ŚWIADECTWO POCHODZENIA: jest to dokument potwierdzający pochodzenie eksportowanego towaru. Świadectwa pochodzenia legalizujemy tylko przy dokonywaniu odpraw eksportowych na zlecenie eksportera.
T
T1: towary przewożone pod wspólnotową procedurą tranzytu zewnętrznego. Towary pod kontrolą urzędu celnego pochodzące z krajów nie należących do Unii Europejskiej.
T2: towary przewożone pod wspólnotową procedurą tranzytu wewnętrznego. Towary nie podlegające wolnemu obrotowi, pochodzące z krajów należących do Unii Europejskiej (np. towary akcyzowe itp.) lub towary w wolnym obrocie wewnątrz Unii Europejskiej przewożone przez państwa trzecie np. Szwajcarię.
TARYFA CELNA: urzędowy wykaz grup towarów lub towarów podlegających ocleniu i właściwych im stawek celnych.
TRANZYT: pozwala na przemieszczanie z jednego do drugiego miejsca znajdującego się na polskim obszarze celnym towarów krajowych i zagranicznych. Mając to na uwadze, procedura tranzytu zostaje zakończona, gdy towary i odpowiednie dokumenty zostaną przedstawione w urzędzie celnym przeznaczenia.
U
UBEZPIECZENIA GRANICZNE: usługa skierowana do klientów z poza krajów EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), na których spoczywa obowiązek wykupienia dodatkowych ubezpieczeń granicznych.
USZLACHETNIENIE BIERNE: jest to jedna z procedur celnych pozwalająca na czasowy wywóz towarów unijnych poza obszar celny Unii Europejskiej w celu poddania ich procesom przetwarzania, czyli naprawy, obróbki, montażu. Zaś przy przywozie gotowych produktów na obszar celny UE można skorzystać z całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych przywozowych.
USZLACHETNIENIE CZYNNE: procedura uszlachetnienia czynnego stosowana podczas przywozu czasowego towarów nieunijnych na obszar Unii Europejskiej w celu poddania ich procesom przetworzenia np. montażu, obróbki, naprawy. Innymi słowy do skorzystania z procedury uszlachetniania czynnego upoważnia odpowiednie pozwolenie.
Z
ZGŁOSZENIE CELNE: czynność, poprzez którą osoba wyraża, w wymaganej formie i w określony sposób, zamiar objęcia towaru określoną procedurą celną.
ZGŁOSZENIE CELNE WYWOZOWE: dotyczy towarów eksportowanych do państw trzecich, czyli poza teren Unii Europejskiej. Procedura ta nie wymaga pozwoleń ani uiszczenia należności celnych.
ZGŁOSZENIA EPI-TIR: elektroniczne wyprzedzające zgłoszenie tranzytowe EPI wymagane jest przy wjeździe przez granicę białoruską na teren Euroazjatyckiej Unii Celnej (Rosja, Białoruś, Kazachstan). W rezultacie zgłoszenie EPI-TIR zgodnie z gwarancją wynikającą z osłony przewozu pod Karnetem TIR spełnia jednocześnie funkcję celną jak i gwarancyjną.
ZWOLNIENIE CELNE: czynność podjęta przez organy celne, umożliwiająca użycie towarów w celach określonych przez procedurę celną, jaką zostały objęte.
Kończymy na dzisiaj! Mam nadzieję, że zainteresował Was nasz wstęp do projektu „Słownik branży TSL – cz.1 słownik agencji celnej”. Rozwinięcie wiedzy ułatwi codzienną pracę i pomoże unikać zbędnych kłopotów. Zachęcamy do śledzenia naszych aktualności. Już niedługo pojawi się kolejna część „Słownika branży TSL”. Teraz czas na zgłębienie wiedzy o agencji celnej i procedurach celnych!
Dominika Akielaszek | 14-02-2024r.